danas je 24.11.2024

Input:

2024.04.1.3 Za što se koristi generativna umjetna inteligencija i koji su rizici korištenja?

16.10.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.04.1.3 Za što se koristi generativna umjetna inteligencija i koji su rizici korištenja?

Ivan Vidas, mag. oec.

Generativna umjetna inteligencija (gen AI) je grana umjetne inteligencije koja se bavi stvaranjem originalnog sadržaja poput slika, glazbe, teksta ili čak videa. Umjesto da se temelji na unaprijed programiranim pravilima ili zadanim podacima, generativna AI koristi algoritme dubokog učenja i neuronske mreže kako bi naučila iz uzoraka i generirala nove, autentične rezultate.

Generativna umjetna inteligencija predstavljena je 1960-ih godina, no tek od 2014. godine došlo je do mogućnosti stvaranja vrlo uvjerljivih autentičnih slika, audiozapisa i videozapisa stvarnih ljudi.

Iako su time otvorene brojne korisne mogućnosti, istovremeno je došlo do velike zabrinutosti zbog stvaranja deepfake-ova – digitalnih audio-vizualnih sadržaja koji su manipulirani i uređeni na način da se što manje razlikuju od stvarnih sadržaja. Deepfake-ovi mogu se koristiti za kreiranje zabavnih sadržaja, no isto tako se mogu koristiti i za kreiranje sadržaja s ciljem prijevare, zavaravanja i manipulacije ljudima.

Realistični prikazi ljudi koji rade ili govore nešto što nikada nisu napravili mogu imati velike posljedice na kredibilitet i povjerljivost osoba i ustanova.

Generativna umjetna inteligencija podskup je umjetne inteligencije koja