2024.03.1.4 Umjetna inteligencija u radu odvjetničkog ureda
Filip Galić, dipl. iur.
U nizu članaka do sada smo pokazali brojne prednosti i mogućnosti umjetne inteligencije. Nije sporno kako se ista rapidno razvija i kako polako, ali sigurno preuzima sve moguće aspekte ljudskog djelovanja. Odvjetništvo nije iznimka.
Svijet je još početkom 2023. godine iznenadila (je li trebala?) vijest kako je GPT-4 uspješno položio američki pravosudni ispit (koji se među strukama smatra među najtežim stručnim ispitima). Odvjetnička društva poput Allen&Overy i PriceWaterhouseCoopers su javno obznanili da se u svojem djelovanju naširoko koriste umjetnom inteligencijom, odnosno Chat-GPT-jem kako bi poboljšali učinkovitost svojih djelatnika. Jasno, u takvim vijestima uvijek slijedi svojevrsna utješna rečenica kako umjetna inteligencija neće zamijeniti odvjetnike.
Pogledajmo onda malo bolje na koji način umjetna inteligencija može pomoći u radu odvjetničkih ureda i društava.
Kako je jedan pravnik iz odvjetničkog društva Latch objasnio: "Odvjetnikom mozak je u stvari golema baza podataka različitih slučajeva i presedana. To je nešto što računala mogu raditi puno učinkovitije u odnosu na ljude." I tu je potpuno u pravu. Svaki predmet s kojim se odvjetnik bavi mora u sebi sadržavati ogroman broj sitnih podataka koji, ako nisu dobro problematizirani, analizirani, dostavljeni sudu ili tijelu pred kojim se vodi postupak, mogu značiti razliku između (ne)uspješnosti ishoda postupka, posljedično i prava za stranku.
Alati umjetne inteligencije u tom kontekstu mogu napraviti veliku razliku, ili, kao što su neki odvjetnici već rekli, ona…