danas je 8.9.2024

Input:

2024.02.1.5 Umjetna inteligencija u medicini - medicinski, etički i pravni aspekti

16.4.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.02.1.5 Umjetna inteligencija u medicini – medicinski, etički i pravni aspekti

Filip Galić, dipl. iur.

Umjetna inteligencija je našla svoju primjenu u brojnim aspektima ljudskih života. Od sustava osiguranja, bankarstva, zdravstvo nije iznimka. Zdravstvo je apsolutno jedna od najbrže rastućih grana znanosti, stoga je potpuno logično da umjetna inteligencija u njemu nalazi svoju primjenu, a prostora za istu ima još i više.

Vrijeme kada znanstvena fantastika postaje stvarnost je pred nama!

Razvoj tehnologije generalno je strahovito uznapredovao razvoj medicine. Od Rotngenovih X zraka, preko magnetskih rezonanci, biopsije, liječenja karcinoma, medicina je uspjela zahvaljujući doprinosu tehnologije utjecati na živote milijardi ljudi. Ljudski život se produljio sa 32 godine na 72.6 – 73.2. To je nevjerojatan skok, a uspio je zahvaljujući primarno uspješnom supresiranju bolesti, bilo putem lijekova, bilo putem novih metoda liječenja koje su omogućene liberalnim pristupom znanosti, pogotovo u Zapadnom svijetu.

U ovom članku ćemo ukratko pojasniti koje su mogućnosti umjetne inteligencije u medicini, koji su koraci već sada postignuti u primjeni umjetne inteligencije u medicini, kao i problemi, pravni i etički, koji zahvaćaju uporabu umjetne inteligencije.

Ukratko u umjetnoj inteligenciji

Definicija umjetne inteligencija ima mnogo, ovisno koje znanstvenike ili inženjere pitate. Marvin Minsky s MIT-a smatra umjetnu inteligenciju znanošću čiji je cilj napraviti umjetnu tvorevinu – stroj sposoban rješavati zadatke za čije je rješenje potrebna inteligencija ako je rješava čovjek. Richard Stotter govori da umjetna inteligencija nastoji oponašati ljudski način mišljenja i ljudske kognitivne procese kako bi riješila složene probleme. Patrick Winston kaže da umjetna inteligencija proučava postupke računanja koji bi omogućili percepciju, zaključivanje i djelovanje, a Elain Rich definira umjetnu inteligenciju znanošću kojoj je cilj napraviti stroj odnosno računalo da kvalitetnije obavlja postupke koje u ovom trenutku čovjek obavlja bolje.

Umjetna inteligencija kao znanstvena disciplina uključuje strojno učenje (duboko i pojačano učenje), strojno zaključivanje (koje uključuje planiranje, raspoređivanje zadataka, reprezentaciju znanja i zaključivanje, pretraživanje i optimizaciju) i robotiku (što uključuje kontrolu, opažanje, senzore i aktuatore te integraciju svih ostalih tehnika u kibernetičko-fizičke sustave).

Generalno, umjetna