danas je 21.11.2024

Input:

2023.01.1.5 Umjetna inteligencija - implikacije na pravnu struku

10.7.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.01.1.5 Umjetna inteligencija – implikacije na pravnu struku

Filip Galić

Gotovo svakodnevno posljednjih pola godine svjedoci smo brojnih novinskih članaka, rasprava i okruglih stolova o umjetnoj inteligenciji i njezinom utjecaju na svaki aspekt ljudskog djelovanja. Otkako je kompanija Open AI svijetu predstavilo ChatGPT, preplavljeni smo novinskim člancima o reprekusijama umjetne inteligencije na brojne vrste poslova. Pravna struka nije imuna na navedeno. Posebno je duhove uzburkala činjenica da je u Sjedinjenim Američkim Državama uspješno položio pravosudni ispit. Trebalo mu je nekoliko puta, od čega je prvi puta imao svega 8% točnih odgovora, no uskoro je, kroz više iteracija, njegov rezultat spadao među 10% najboljih.

Osim toga, iz pravosudnog svijeta su pristizale gotovo frapantni naslovni poput onog gdje je sudac iz Kolumbije priznao da je koristio ChatGPT prilikom pisanja presude te se na njega u istoj čak i pozvao. Jedan poduzetnik je, navodno, uštedio novce jer je "samo" naredio Chat GPT-ju da napiše "oštru" opomenu pred utuženje zbog nenaplaćenog duga.

I doista, ukoliko bi istome zadali da napiše opomenu pred utuženje, dobili bi u roku manjem od minute tekst koji bi lako mogao biti zamijenjen za tekstom kakvog odvjetnika ili odvjetničkog vježbenika, sa izmijenjenim potrebnim podacima o osobi dužnika/broju računa/iznosu duga itd.

Samim time se postavlja pitanje gdje je pravna struka u priči kada se svakodnevno povećava broj korisnika sustava umjetne inteligencije, gdje se neki globalni odvjetnički uredi otvoreno udružuju sa tvorcima AI-ja i počinju koristi sustave poput, npr. Harveya, s kojim je suradnju uspostavilo odvjetničko društvo Allen & Overy u veljači 2023. godine kao pomoćni AI alat?

Treba, prvo i osnovno, razumjeti u kojoj fazi je trenutno razvoj umjetne inteligencije. On se, još uvijek, nalazi u svojoj prvoj fazi, odnosni ANI-ju, Artificial Narrow Intelligence, odnosno, umjetna inteligencija usmjerena na rješavanje jednog specifičnog zadatka, to je razlikuje od AGI-ja, odnosno, Artificial General Intelligence, umjetne inteligencije koje može rješavati apsolutno sve zadatke na razini jednakoj ljudima ili bolje od njih. AGI-jem se trenutno bavi 72 aktivna projekta unutar 37 zemalja. Neki smatraju da je GPT-4, primjerice, jedna od prvih varijanti AGI-ja, iako nedovršena. S druge strane, mnogi zanemaruju i zaboravljaju činjenicu da smo okruženi umjetnom inteligencijom u puno većoj mjeri nego što mislimo te da je, primjerice, svaki preporučeni oglas na neki način generiran umjetnom inteligencijom.

Međutim, u ovoj fazi je trenutno nemoguće reći hoće li i, ako da, na koji način, umjetna inteligencija zamijeniti odvjetnike