danas je 8.9.2024

Input:

2024.01.1.6 Umjetna inteligencija i autorska prava

16.1.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.01.1.6 Umjetna inteligencija i autorska prava

Filip Galić, dipl.iur.

Rapidni razvoj umjetne inteligencije je doveo do mnogih etičkih i pravnih dvojbi diljem svijeta. Hrvatska "kaska" za davanjem odgovora na neka pitanja, no u svakom slučaju će dijeliti pravnu sudbinu Europske Unije po pitanjima koji reguliraju materiju normiziranja umjetne inteligencije.

Jedna od svakako "vrućih" tema na Zapadu je svakako i odnos umjetne inteligencije prema autorstvu i autorskim pravima. Pojavom ChatGPT-ja, širokim masama korisnika je omogućeno da odjednom, "ni iz čeg" stvaraju svoje romane, poeme, pjesme, prozu, ali i razna vizualna umjetnička djela poput slika, te glazbe.

Jednostavno je pitanje – kako tretirati takva djela?

Jedan od predvodnika inicijative da se djela umjetne inteligencije štite autorskim pravima kao da ih je stvorio čovjek, je dr. Stephen Thaller, direktor firme Imagination Engines. Pokušao je kod Ureda za autorska prava, američkog regulatornog tijela, zaštititi određene uratke AI-ja, odnosno registrirati ih kao zaštićene umjetnine, čiji autor je računalni sustav. Međutim, taj Ured je to odbio učiniti, sa obrazloženjem kako AI umjetnost nije podložna zaštiti autorskih prava, sukladno važećim američkim zakonima i propisima. Predmet je potom završio na federalnom sudu, koji je protekloga tjedna donio i svoj pravorijek – u korist regulatornog ureda.

Sutkinja Beryl Howell je napisala kako autorska prava ne mogu biti vezana uz umjetnu inteligenciju, odnosno da bi to donijelo “natezanje“ propisa kakvo do sada nije viđeno. Zaštita autorskih