danas je 18.10.2024

Input:

2023.02.1.4 Reguliranje umjetne inteligencije: što Europski parlament želi?

10.10.2023, , Izvor: Verlag Dashöfer

2023.02.1.4 Reguliranje umjetne inteligencije: što Europski parlament želi?

Ivan Vidas, mag.oec.

Umjetna inteligencija (eng. Artificial intelligence – AI) je fascinantno i brzo razvijajuće područje koje ima potencijal da promijeni svijet na bolje. Stoga je važno da se bavimo izazovima koje AI postavlja te da pronađemo načine kako da ga koristimo na način koji će donijeti najveću korist za društvo.

Ako se pogleda povijest razvoja umjetne inteligencije, može se primijetiti da su se prvi koraci u tom smjeru dogodili još davne 1956. godine kada su se John McCarthy, Marvin Minsky, Claude Shannon i Nathaniel Rochester prvi put okupili na Dartmouth konferenciji s ciljem razvijanja stroja koji bi mogao razmišljati poput ljudi. Od tada, AI je prošao dug put u razvoju, uključujući razvoj različitih metoda strojnog učenja poput neuronskih mreža, dubokog učenja i genetskog programiranja.

Danas se AI primjenjuje u mnogim područjima, od prepoznavanja govora, prevođenja jezika, automatskog prepoznavanja i klasifikacije slika do autonomne vožnje automobila i dronova.

U medicinskom području, AI se koristi za dijagnostiku, praćenje i liječenje bolesti. Primjerice, AI se koristi za prepoznavanje abnormalnosti u slikama rendgenskih snimki i CT-a, što može pomoći u ranom otkrivanju tumora i drugih bolesti. Uz to, AI se koristi i u različitim aspektima poslovanja, od marketinga do proizvodnje i logistike.

Primjerice, AI se koristi za