danas je 8.9.2024

Input:

2024.02.1.4 Pregled sporova koji se vode protiv umjetne inteligencije

16.4.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

2024.02.1.4 Pregled sporova koji se vode protiv umjetne inteligencije

Filip Galić, dipl. iur.

Preuzevši svijet brzinom munje, umjetna inteligencija, odnosno alati za treniranje poput ChatGPT-a, su svojom tehnikom za aktivno strojno učenje doveli sebe i svoje tvorce pod posebna svijetla pozornice. U našim radovima smo već bili naglasili način na koji ChatGPT funkcionira. On obrađuje informacije pomoću algoritama strojnog učenja i obrade jezika i tako odgovara na pitanja korisnika. On "uči" to na način da prikuplja sve informacije koje korisnici, odnosno mreža korisnika, njemu pruže te temeljem istih stvara output u vidu odgovora, odnosno rezultata, temeljem zahtjeva i zadataka koje mu korisnici postave.

Vrlo je rano postalo jasno da su mnogi od ulaznih podataka koje ChatGPT dobio zaštićeni autorskim pravima, poput članaka, fotografija, slika, itd. te da će se upravo oko navedenoga voditi sudske bitke. Tako je i bilo. Samo od sredine 2023. godine je pred američkim saveznim sudovima pokrenuto barem 12 velikih sudskih postupaka protiv bilo OpenAI-ja, tvoraca ChatGPT-ja, bilo protiv GitHUB-a, StabilityAI-ja i drugih tvoraca umjetne inteligencije (dalje: UI).

U ovom članku ćemo donijeti kratak pregled svih sporova koji se vode pred američkim sudovima, koje su temeljne optužbe odnosno zahtjevi tužitelja, protuargumente umjetne inteligencije.

Ne možemo naravno predvidjeti završetke postupka iz nekoliko razloga – to su postupci koji su praktički tek započeli, tako da je samo njihovo trajanje i način na koji će se završiti praktički nemoguće predvidjeti. Drugo, anglo-američki pravni sustav je bitno drugačiji od kontinentalnog pravosuđenja i utemeljen je na presedanima, odnosno, sudskim presudama koje same po sebi kreiraju pravo, pored zakonodavstva. Stoga će svaki od predmetnih argumenata i jedne i druge strane biti posebno razmatran i sam po sebi možda predstavljati temelje kakve buduće sudske odluke i prakse.

Predmeti u tijeku

Jedan od prvih predmeta koji je pokrenut protiv OpenAI-ja datira iz lipnja 2023. godine. Paul Tremblay i Mona Ward, među ostalima, su tužili OpenAI zbog kršenja autorskih prava i to iz razloga što je ChatGPT radi treniranja svojeg modela, koristio preko 300.000 knjiga. Također se tvrdi da su neovlašteno koristio