2025.02.1.6 GDPR – Metodologija za provedbu procjene učinka na ljudska prava (FRIA)
Ivan Vidas, mag. oec.
U eri kada umjetna inteligencija (UI) postaje sve penetrantnija u svakodnevnom životu, osiguranje zaštite temeljnih ljudskih prava postaje imperativ, osobito kada se radi o visokorizičnim sustavima UI. Prije uvođenja ovakvih sustava, javna tijela i privatni subjekti koji pružaju javne usluge moraju provesti sveobuhvatnu procjenu učinka na temeljna prava.
Ova procjena obuhvaća detaljan opis procesa upotrebe, specifikaciju učestalosti i razdoblja primjene, identifikaciju kategorija osoba koje mogu biti pogođene te analizu specifičnih rizika i potencijalne štete.
Time se nastoji osigurati da svaka implementacija sustava umjetne inteligencije bude usklađena s visokom razinom zaštite zdravlja, sigurnosti i temeljnih prava garantirajući transparentnost i odgovornost u digitalnoj transformaciji.
Prije uvođenja visokorizičnog sustava umjetne inteligencije iz članka 6. stavka 2. Uredbe o umjetnoj inteligenciji, uz iznimku visokorizičnih UI sustava namijenjenih za upotrebu u području navedenom u točki 2. Priloga III., subjekti koji uvode sustav, a koji su javnopravna tijela ili privatni subjekti koji pružaju javne usluge, kao i subjekti koji uvode visokorizične UI sustave iz točke 5. podtočaka (b) i (c) Priloga III., provode procjenu učinka koju upotreba takvog sustava može imati na temeljna prava.
U tu svrhu subjekti koji uvode sustav provode procjenu koja sadrži:
a) opis procesa subjekta koji uvodi sustav u kojima će se visokorizični UI sustav upotrebljavati u skladu sa svojom namjenom,
b) opis razdoblja i učestalosti namjeravane upotrebe svakog visokorizičnog UI…